VAISIŲ SULTYS IR KITI VAISIŲ SULČIŲ PRODUKTAI
Kiek vaisių yra vaisių sultyse, vaisių nektare ir kituose vaisių gėrimuose?

Vartotojai gali rinktis iš plataus vaisių sulčių, nektarų ir vaisių gėrimų, kurie bendrai vadinami vaisių sulčių gėrimais, asortimento. Tačiau kiek vaisių iš tikrųjų yra šiuose produktuose? Pagal Europos Tarybos direktyvos 2001/112/EB reikalavimus gamintojai privalo kiekvieno gaminio etiketėje nurodyti mažiausią vaisių kiekį.

Vaisių nektarai paįvairina vaisių gėrimų asortimentą.

Nors 100% sultis galima pagaminti iš visų rūšių vaisių, mes, sulčių gamintojai, žinome, kad kai kurios vaisių sultys tikrai nebus gero skonio arba pasirodys per tirštos.

Todėl kai kurios rūgščiųjų vaisių rūšys, tokios kaip rūgščiosios vyšnios ar juodieji serbentai, parduodamos kaip nektarai. Tas pats daroma ir su vaisiais, kurie turi labai didelį krakmolo kiekį, pavyzdžiui, bananai. Pagal Europos vaisių sulčių direktyvą, vaisių nektaruose, kurie dėl savo didžiulės įvairovės labai išplečia vaisių gėrimų asortimentą, vaisiai turi sudaryti ne mažiau kaip 25–50 procentų gaminio sudėties (procentinė išraiška yra nurodoma etiketėse ir skiriasi priklausomai nuo vaisių rūšies ). Tačiau tikrasis vaisių kiekis produkte dažnai būna didesnis.

Taigi vaisių nektarai, dėka juose esančių vaisių, taip pat yra vertinga geros mitybos dalis.

Vaisių sultys

Vaisių sulčių sudėtyje privalo būti 100 proc. vaisių.
Remiantis tokia nuostata, mitybos specialistai vaisių sulčių nelaiko gėrimu, bet klasifikuoja jį kaip augalinį maisto produktą ir pateikia vartotojams tokį patarimą:

Viena stiklinė sulčių per dieną gali pakeisti vieną iš penkių dienos vaisių ir daržovių porcijų, kurios rekomenduojamos pagal tarptautinę kampaniją „Penki per dieną“.

Vaisių sulčių sudėtyje privalo būti 100 proc. vaisių.
Pagal Europos vaisių sulčių direktyvą sulčių gamintojui leidžiama produktą vadinti „vaisių sultimis“ tik tuo atveju, jei jo sudėtyje iš tikrųjų yra 100 proc. vaisių. Taigi, tokių vaisių kaip apelsinai, obuoliai, vynuogės, kriaušės ar ananasai (čia tik keletas pavyzdžių) sultyse yra daugybė sveikų maistinių medžiagų, kurios yra vaisiuose.

 

Vaisių sulčių gėrimai – intensyvus skonis, gali būti prisotinti angliarūgšte arba negazuoti.

Labai populiarūs gėrimai, žinomi kaip vaisių sultys su gazuotu vandeniu (angl. fruit-juice spritzers), taip pat yra vaisių gėrimai. Juose vaisių sulčių kiekis paprastai būna ne mažesnis kaip 50 proc., o dažnai netgi didesnis (tikslus kiekis nurodomas produkto etiketėje). Taip pat dažniausiai tokie gėrimai yra su natūraliu mineraliniu vandeniu.
Obuolių sultys ir gazuoti raudonų vaisių sulčių gėrimai (angl. spritzers) ypatingai mėgstami karštomis vasaros dienomis, tačiau yra populiarūs kaip gaivinantys vaisių gėrimai ir bet kuriuo metų laiku. 

Glotnučiai (angl. smoothies) – vaisių sulčių kiekis gali būti ĮVAIRUS

Daugelis „pirmosios kartos“ glotnučių buvo gaminami tiesiog iš vaisių ar vaisių tyrės ir šviežiai spaustų sulčių. Tačiau daugelyje šiandien parduodamų produktų yra ir koncentruotų vaisių sulčių arba vaisių ar daržovių gabaliukų. Daugelyje naujausių rūšių produktų naudojami vadinamieji „supervaisiai“, kuriuose yra ypač didelė sveikatą stiprinančių ingredientų koncentracija.