SPANGUOLĖS
Kilmė / augavietės

Pirmą kartą aptiktos Šiaurės Amerikoje, spanguolės dabar yra paplitusios Europoje ir Azijoje, taip pat Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Spanguolės yra tokios pat svarbios Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Kanadoje, kaip obuoliai Vokietijoje. Šis tradicinis Padėkos dienos pietų atributas šiandien plačiai auginamas įvairiuose regionuose.

Aprašymas

Spanguolės priklauso erikinių (Ericaceae) šeimai, tiksliau, šilauogių (Vaccininium) genčiai. Labai žemi visžaliai krūmai greitai užima didelius žemės plotus. Mažų, tamsiai rožinės - baltos spalvos žiedų forma šiek tiek primena gerves (angl. crane), todėl jos ir vadinamos „cranberry“ (liet. spanguolė), t.y. „gervės uogos“. Spanguolės Vokietijoje taip pat žinomos pavadinimais Kranbeere, Moosbeere ir Kulturpreiselbeere.

Išskirtinės savybės

Spanguolės, kuriose gausu vitaminų C ir A, taip pat turi nemažą kiekį antocianinų (antrinių augalinių medžiagų) bei mineralinių medžiagų, todėl puikiai tinka vaisių sultims, vaisių gėrimams ir glotnučiams kaip sudedamosios dalys. Uogos taip pat vertinamos dėl antibakterinio ir priešuždegiminio poveikio. Yra žinoma, kad Šiaurės Amerikos indėnai spanguoles vartojo medicininiais tikslais - pavyzdžiui, kompresams arba ištraukti nuodus iš žaizdos. Jų sultys taip pat buvo naudojamos kaip dažiklis.

Vaisiai

Spanguolės išsiskiria ryškiai raudona spalva ir gana tvirtu minkštimu. Kiekvienos uogos viduje yra keturios oro kameros.

Skonis

Šviežiai surinktos spanguolės yra tokios rūgščios, kad beveik nevalgomos. Joms džiūstant, fruktozės kiekis padidėja, todėl uogos pasidaro šiek tiek saldesnės, tačiau vis tiek išlieka rūgštokos.