MANGAI

Už Rytų Azijos ribų mangai auginami Pietų ir Pietryčių Azijoje, keliuose Rytų ir Vakarų Afrikos regionuose, Pietų Afrikoje ir jiems pagal klimatą tinkamuose (sub)tropiniuose Šiaurės ir Pietų Amerikos regionuose.

Apibūdinimas

Mangai yra kaulavaisiai, augantys ant amžinai žaliuojančių medžių, kurių aukštis įvaruoja nuo 10 iki 30 metrų. Mangai kilo iš Rytų Azijos (Indijos, Malajų salyno ir Pietų Kinijos). Indijoje mangai auginami jau daugiau nei 4000 metų, o Indija vis dar tebelieka pagrindinė pasaulyje mangus auginanti šalis. Indijoje mangai laikomi šios šalies nacionaliniais vaisiais ir jiems priskiriamos paslaptingos galios.

Išskirtinės savybės

Manguose iš visų žinomų vaisių rūšių yra didžiausias provitamino A kiekis, o mangų vitamino C kiekis panašus į citrinų. Manguose taip pat yra daug būtinųjų mineralų. Be to, šie vaisiai teigiamai veikia virškinimo sistemą.

Vaisius

Mangai būna įvairių dydžių, nuo slyvų iki melionų dydžio. Mangų yra maždaug 1000 skirtingų rūšių, jie gali būti skirtingų formų (ovalios, apvalios ar širdies formos) ir skirtingų spalvų (žalios, oranžinės, geltonos ar raudonos). Vaisiai sveria nuo 100 gramų iki dviejų kilogramų. Po nevalgoma, odą primenančia žievele slepiasi daugiau ar mažiau pluoštinis, švelnus abrikosų spalvos minkštimas, supantis pailgą kauliuką, kurį sunku pašalinti.

Skonis

Mangų minkštimas yra labai sultingas ir, priklausomai nuo rūšies, gali būti šiek tiek saldoko ar šiek tiek rūgštoko skonio ir aromato, panašaus į persiko aromatą. Daugelis sulčių gamintojų naudoja mangus tirštiesiems kokteiliams (glotnučiams) gaminti, tačiau jie taip pat yra populiarūs ir kaip papildomas ingredientas vaisių sultyse ir kituose vaisių gėrimuose.