PASIFLOROS

Tiksli pasifloros (dar vadinamos „aistros vaisiumi“) kilmė nenustatyta. Ekspertai spėja, kad pasifloros kilo iš Brazilijos Amazonės regiono. Centrinės ir Pietų Amerikos atogrąžų regionuose vyrauja ypač palankios sąlygos pasifloroms nokti. Tačiau šiuo metu pasifloros jau auginamos ir JAV, Indijoje, Australijoje ir keliose Afrikos šalyse.

Apibūdinimas

Pasifloros yra tikros atogrąžų gražuolės. Pasiflorų vaisiai išauga iš puikių, didelių pasifloros žiedų, kurių skersmuo siekia iki aštuonių centimetrų. Dėl savo violetinės spalvos ir balto vainiko pasifloros yra ne tik gražios savo išvaizda, bet ir skleidžia labai malonų aromatą. Pasifloros yra vijokliniai augalai ir per metus gali užaugti net penkis metrus. Taigi jos dažnai pasiekia įspūdingą aukštį ir užauga net iki 80 metrų aukščio.

Išskirtinės savybės

Pavadinimą „aistros vaisius“ pasifloroms suteikė Jėzuitų misionieriai, kurie atvyko į Pietų Ameriką XVII amžiuje. Nepaprastai gražius šio atogrąžų vijoklinio augalo žiedus jie palaikė Kristaus kančios simboliu ir pavadino šį augalą „passio flora“, t.y. „aistros gėle“.

Vaisiai

Pasifloros vaisiaus žievelės spalva įvairuoja nuo melsvos iki violetinės. Žievelė yra odiška. Nesubrendę teniso kamuoliuko dydžio vaisiai būna minkšti ir glotnūs, tačiau, kai prisirpsta, jie susiraukšlėja. Būdingas pasifloros bruožas yra sultingas, geltonos arba oranžinės spalvos minkštimas, supantis šerdį, sudarytą iš maždaug 250 mažų tamsiai rudų sėklyčių. Šios sėklytės laikomos ypač naudingomis sveikatai, nes jose gausu polinesočiųjų riebalų rūgščių, todėl pasiflorų aliejus naudojamas ir kosmetikoje. Geltonus pasiflorų vaisius naudoja beveik vien tik vaisių sulčių gamintojai, o melsvai violetines veisles pasifloros prekybos centruose paprastai parduodamos neperdirbtos.

Skonis

Dėl gaivaus rūgštoko pikantiško skonio pasifloros dažnai naudojamos įmantriuose patiekaluose kaip vaisių priedas. Pasifloros suteikia rafinuotumo desertams, jos suteikia egzotišką natą ir salotų uždarams, paukštienos patiekalams bei padažams. Kai pasifloros šaukšteliu valgomos tiesiai iš žievelės, jos yra saldžiarūgštis užkandis, kuriame gausu vitamino C, taip pat niacino ir riboflavino, kurie teigiamai veikia baltymų ir energijos apykaitą. Žinomiausias produktas yra pasiflorų sultys, dažnai naudojamos kaip viena iš vaisių sulčių, vaisių gėrimų ir tirštųjų kokteilių sudedamųjų dalių, o grynos pasiflorų sultys pilamos į kokteilius.