BANANAI
Kilmė / augavietės

Vieni seniausių kultūrinių augalų. Bananai pirmą kartą Europoje pasirodė 1885 m. Bananų gimtinė yra Azija (Indija, Filipinai ir Naujoji Gvinėja), tačiau dabar jie taip pat auginami Pietų ir Centrinėje Amerikoje, Afrikoje ir Europoje (Kanarų salose).

Aprašymas

Bananai botaniniu požiūriu priskiriami uogoms. Apie 1 000 rūšių galima suskirstyti į du pagrindinius tipus: plantanus (naudojamus maisto ruošimui) ir bananus (vartojamus žalius). Dar žinomi kaip Adomo, rojaus ar „Pisang“ figos, vaisiai auga ant augalų, kurių aukštis siekia iki aštuonių metrų, ir jie tik kartą per savo gyvenimą suformuoja kelis sluoksnius purpurinių žiedų. Iš kiekvieno sluoksnio susidaro „ranka“, turinti nuo 10 iki 20 „pirštų“. Visa kekė gali turėti net 200 bananų, kurių bendras svoris gali būti iki 50 kilogramų.

Išskirtinės savybės

Bananuose yra daug vitaminų (provitamino A, vitaminų E, C ir B grupės vitaminų), taip pat mineralinių medžiagų, pavyzdžiui, kalio, fosforo, magnio ir geležies. Bananai turi daug skaidulų ir yra labai sotūs. Juose yra mažiausias druskos kiekis ir didžiausia kalio koncentracija iš visų vaisių.

Vaisiai

Bananai gali užaugti iki 30 centimetrų ilgio. Jų žievė yra gana stora, gelsvos spalvos ir lengvai nuimama, kai vaisiai prinokę. Ankstyvojo augimo metu minkštimas yra nuo kreminės baltos iki gelsvos spalvos, tvirtas ir krakmolingas. Bananai visada skinami dar žali, nes tikrasis nokinimo procesas (krakmolo pavertimas cukrumi) nevyksta, kol vaisiai dar yra ant augalo.

Skonis

Banano minkštimas yra minkštas ir saldus. Bananuose yra labai mažai rūgšties. Dėl šių savybių jie puikiai tinka gaminti glotnučiams.