OBUOLIAI
Kilmė / augavietės

Obuoliai dažniausiai auga šiaurinėse Europos, Azijos ir Šiaurės Amerikos klimatinėse zonose.

Aprašymas

Obuoliai – vieni svarbiausių Europoje auginamų vaisių. Pasaulyje auginama apie 20 000 skirtingų obuolių rūšių, tačiau tik kelios jų reikšmingos ekonominiu požiūriu. Obuoliai – sėklavaisiai, augantys ant vasarą žaliuojančių medžių ar krūmų.

Išskirtinės savybės

Įprastai obuoliai skinami dar nesunokę. Pilnai sunokusiais jie laikomi, kai krakmolas beveik visiškai išnyksta iš minkštimo, o aromatas, cukraus ir rūgšties kiekis pasiekia optimalų lygį. Yra daug tiesos žinomame posakyje, kad „vienas obuolys per dieną ir nereikės jokio gydytojo“. Obuoliuose yra didelis kiekis ląstelienos (ypač žievelėje), kuri, kaip manoma, padeda reguliuoti virškinimą, riebalų ir cukraus kiekį kraujyje, taip pat turi ir daugiau naudingo poveikio. Kadangi obuoliuose taip pat yra vitamino C ir kalcio, iš obuolių pagamintos sultys yra ypač maistingos.

Vaisiai

Obuolių spalva gali būti nuo raudonos iki žalios, priklausomai nuo jų rūšies. Beveik apvalių vaisių žievelė yra valgoma. Obuoliai turi baltą minkštimą ir tamsiai rudas sėklas.

Skonis

Priklausomai nuo rūšies, obuoliai turi tipišką, paprastai saldžiarūgštį skonį, kuris susidaro dėl cukraus, rūgščių ir aromatinių medžiagų sąveikos. Rūgšties kiekio skirtumai yra tokie ryškūs, kad sulčių gamintojai iš kruopščiai atrinktų rūšių gali gaminti ypač švelnias vaisių sultis, vaisių gėrimus ir glotnučius. Po skynimo obuoliams turėtų būti sudaromos sąlygos toliau nokti, kad jie įgautų visapusišką skonį.