GREIPFRUTAI
Kilmė / augavietės

Greipfrutai kilę iš Karibų jūros salos Barbadoso, kur jie atsirado kaip atsitiktinio dviejų rūšių vaisių (saldaus apelsino ir didžiojo greipfruto (pomelo)) kryžminimo rezultatas. Šis citrusinis vaisius, dar vadinamas „uždraustuoju vaisiumi“, sulaukė didelio populiarumo nuo tada, kai juos atveždavo Ispanijos jūreiviai. Sužavėti gaiviu, saldžiarūgščiu skoniu, JAV Floridos valstijos ūkininkai pradėjo auginti šiuos egzotinius vaisius. Šiandien greipfrutai auginami beveik visuose subtropiniuose pasaulio regionuose, nors didžiausi jų kiekiai išauginami Floridos, Kalifornijos ir Teksaso plantacijose.

Aprašymas

Greipfrutai auga paskendę tankioje Rutaceous šeimos visžalių medžių, kurie dažnai užauga iki 15 metrų aukščio, lapijoje. Pavadinimas „greipfrutas“ (liet. vynuogių vaisius) naudojamas todėl, kad ryškiai geltoni vaisiai noksta kompaktiškose kekėse kaip vynuogės. Medžiai yra ypač gražūs žydėjimo metu, kai jų spindintys balti žiedai skleidžia maloniai saldų aromatą.

Vaisiai

Vienas pavadinimas, tačiau daug skirtingų veislių: yra maždaug 20 skirtingų greipfrutų rūšių, kurių kiekviena turi savo išskirtinę išvaizdą ir skonį. Priklausomai nuo rūšies, minkštimo spalva gali būti nuo šviesiai geltonos iki rubino raudonos. Sulčių gamintojai dažniausiai renkasi greipfrutus su šviesios spalvos minkštimu, visų pirma dėl gaivaus saldžiarūgščio aromato. Prinokę greipfrutai yra nuo 10 iki 15 cm skersmens ir turi ryškiai geltoną žievę su didelėmis akutėmis. Valgymui jau sunokę greipfrutai pasiduoda lengvam spaudimui, tačiau nepraranda formos.

Skonis

Greipfrutai pasižymi visa skonių palete – gali būti gaivūs, rūgščiai karstelėję, saldūs ir rūgštūs, todėl jie puikiai tinka vaisių salotų, vaisių sulčių ir kitų vaisių gėrimų gamybai. Jų gaivinantis, rūgščiai karstelėjęs skonis, valgant šaukštu tiesiai iš žievelės, ypač gaivina karštu oru. Lengvai atšaldytos greipfrutų sultys suteikia sveikos energijos pliūpsnį ir yra puikus būdas pradėti dieną!