KVAPIEJI MANARINAI

Nors kvapusis mandarinas (angl. yuzu, lot. Citrus junos) jau daugelį metų labai populiarus Japonijoje (kur jis ir auginamas), Kinijoje ir Korėjoje, tačiau Europoje šis vaisius populiarus tik šios srities žinovų tarpe. Kvapusis mandarinas tikriausiai atsirado kaip dviejų laukinių citrusinių vaisių veislių, kurias prieš tūkstančius metų kinai įveisė centrinėje Geltonosios upės deltoje, kryžminimo produktas.

Apibūdinimas

Kvapusis mandarinas yra rūgščiųjų mandarinų ir rusvųjų citrinų palikuonis. Auga ant gana atsparių vaismedžių, kurių aukštis siekia iki dviejų su puse metro. Žinoma, kad egzistuoja kelios skirtingos kvapiųjų mandarinų rūšys, tarp jų didžialapiai bei siauralapiai ir plačiasparniai bei siaurasparniai.

Išskirtinės savybės

Kadangi iš kvapiųjų mandarinų galima išspausti tik nedidelį kiekį sulčių, šios sultys yra gana vertingos. Azijoje kvapieji mandarinai naudojami kaip prieskonis, arbatose arba kaip vaistas nuo peršalimo voniose. Kvapieji mandarinai taip pat vaidina svarbų vaidmenį Rytų Azijos religiniuose papročiuose. Istoriniuose XVII a. dokumentuose minimi kvapiųjų mandarinų gydomojo naudojimo Japonijoje atvejai. Buvo sakoma, kad supjaustyti į dalis ir marinuoti kvapieji mandarinai palengvina įtrūkusios odos skausmą ir dėl savo kvapo išvaro piktąsias dvasias.

Vaisiai

Kvapiųjų mandarinų vaisiai primena mažus apelsinus ar mandarinus. Jie turi panašią aukso geltonumo spalvą ir nelygų paviršių. Kvapieji mandarinai užauga iki maždaug teniso kamuoliuko dydžio ir sveria maždaug 100 gramų. Jų forma įvairuoja nuo apvalios iki šiek tiek suplotos. Kiekviename kvapiojo mandarino vaisiuje yra maždaug 40 didelių sėklų.

Skonis

Kvapiųjų mandarinų minkštimas yra gana rūgštaus skonio ir neįprastai stipraus aromato, kuris, nors ir primena žaliąsias citrinas, yra dar stipresnis, nes jame dar yra ir šiek tiek kartumo. Dėl šio stipraus skonio pakanka vos kelių lašų sulčių, kad maisto produktai ir padažai taptų subtilūs, rafinuoti. Labai aromatingos žievelės minkštimas taip pat yra plačiai naudojamas kulinarijoje.