SVARAINIAI

Svarainiai kilo iš rytų Kaukazo ir Užkaukazės. Romėnų dėka svarainiai atsirado ir mūsų regione. Šiandien svarainiai daugiausia auginami Azijoje ir Europoje. Vokietijoje jie retai auginami pardavimui, nors Badeno-Viurtembergo ir Reino žemėse užauginti vaisiai yra labai geros kokybės.

Apibūdinimas

Nors svarainių medžiai daugelį metų buvo įprasti Vokietijos soduose, šiuo metu jie šioje šalyje yra beveik pamiršti. Vis dėlto svarainiai šiuo metu išgyvena savotišką atgimimą. Platus įvairių veislių asortimentas buvo susiaurintas iki dviejų tipų: apvaliųjų obuolio formos svarainių ir pailgųjų kriaušės formos svarainių. Svarainis priklauso erškėtinių šeimai, yra susijęs su obuoliais ir kriaušėmis. Svarainiai yra vieni iš paskutiniųjų metų derliaus vaisių: svarainių derlius gali būti nuimamas labai vėlai, net lapkričio viduryje.

Išskirtinės savybėsreibung

Svarainiuose gausu skaidulų, kalio, folio rūgšties ir vitaminų C bei A. Svarainiuose yra daugiau vitamino C nei obuoliuose. Liaudies medicinoje svarainiams priskiriamos gydomosios galios (kaip vaistams nuo karščiavimo, kosulio ir virškinimo problemų). Beje, mūsų žodis „marmeladas“ yra kilęs iš portugalų kalbos žodžio „marmelo“, reiškiančio svarainį.

Vaisiai

Šių aromatingų geltonų vaisių žievelė paprastai būna padengta pūkeliais, todėl prieš termiškai apdorojant svarainių pūkelius reikia pašalinti, nes juose yra lakiųjų aliejų, turinčių įtakos skoniui. Vaisių viduje yra apvalkalėlis, kuris yra pilnas sėklyčių.

Skonis

Paprastai svarainiai nevalgomi termiškai neapdoroti. Didelė taninų koncentracija vaisiams suteikia aštrų, kartoką, „medinį“ skonį. Termiškai apdoroti svarainiai panašūs į obuolius ar kriaušes. Svarainiai naudojami uogienėms, kompotams ir čatniams (indiškiems padažams) gaminti arba konservuoti (džiovinti). Tačiau esama ir tam tikros rūšies Azijos regione auginamų svarainių, kurie neturi pūkelių ir gali būti valgomi net ir žali, termiškai neapdoroti.