ANANASAI
Kilmė / augavietės

Ananasai, iš pradžių auginti Paragvajuje ir pietinėje Brazilijos dalyje, šiandien auginami visuose atogrąžų regionuose, o daugiausia Rytų Azijoje. Tailande ir Filipinuose užauginti vaisiai sudaro maždaug trečdalį ananasų derliaus pasaulyje. Ananasai yra populiari ir viena pagrindinių vaisių gėrimų sudedamųjų dalių.

Aprašymas

Ananasas – augalas, turintis didelį lapų vainiką, siekiantį iki 90 cm. Lapai su aštriais galiukais ir dygliuotais kraštais. Centre iš jo išauga ilgas kūgio formos stiebas su 100-200 šviesiai rausvų žiedų. Žiedai subrandina uogas, kurios vėliau susijungia ir suformuoja vaisių, sveriantį nuo vieno iki keturių kilogramų. Pasaulyje yra maždaug 100 ananasų rūšių.

Išskirtinės savybės

Ananasuose gausu pagrindinių mineralinių medžiagų: geležies ir kalcio, taip pat provitaminų A ir B. Juose taip pat yra baltymus skaidančio fermento bromelaino, kuris žinomas kaip virškinimą gerinanti medžiaga. Dėl šių savybių šviežių ananasų minkštimas ir sultys rekomenduojami žmonėms, kurių skrandžio rūgštingumas yra mažas.

Vaisiai

Ananasai yra priskiriami pseudo arba sudėtinių vaisių grupei (angl. pseudo-or aggregate fruit). Ypač išskirtinė ananasų savybė yra jo žvynuota oda. Gerai prinokusių vaisių minkštimas yra tvirtas, tačiau sultingas, o jo spalva nuo šviesiai geltonos iki aukso geltonumo. 

Skonis

Ananasai turi savitą saldų, kvapnų skonį. Paprastai sumedėjęs centras yra nevalgomas. Vertinant remiantis „nykščio taisykle“, kuo ryškesnės žievės rievės, tuo aromatingesnis ananasų skonis.